Mersin Sondakika

Hipnotik Koç

Hipnoz bir insanın bilinçaltı kodlarıyla çalışmayı sağlarken, koçluk kişinin bilinçli zihniyle çalışmayı hedefler.
Bu haber 2018-10-24 17:35:47 eklenmiş

Hipnoz bir insanın bilinçaltı kodlarıyla çalışmayı sağlarken, koçluk kişinin bilinçli zihniyle çalışmayı hedefler. Hipnotik Koçluk

Bir anlamda zihin ile işbirliği yaparak kişinin bilinçaltına yapmayı alışkanlık haline getirmek istediği şeyleri kodlayabilmek için hipnotik koçluktan yararlanabiliriz.

 

Kişiyi Uyutup Onun Bilinçaltına Didaktik Bilgiler yerleştirmiyoruz!

Hipnoz deyince filmlerdeki sahneler aklımıza gelir. Kişi hipnotize edilir ve daha sonra hatırlayamayacağı telkinleri yerine getirir ve olup bitenden bihaber yaşamına devam eder. Bu hipnoz ile mümkündür ancak hipnozun bu amaç için kullanılması ancak artniyet oluşmuş ve beyin yıkamaya dayalı telkinlerle kişi etik olmayan bir manipulasyona tabi tutulmuştur ve böyle bir hipnoz konumuzla hiç alakası yoktur.

Günümüzdeki koçluk anlayışında danışanı hipnoz edip belli davranış kalıplarını bilinçaltına yerleştirmek söz konusu değildir.

Hipnotik Koçluk

Tedavi Mi Terapi Mi Koçluk Mu?

Tedavi, terapi,eğitim, kişisel gelişim, koçluk kavramlarının yararlandığı ortak alanlar ve birbirlerinden ayıran çizgiler vardır. Ancak günümüzde kişisel sorunların ne zaman bir eğitimin parçası ne zaman hastalık ve ne zaman koçluğun içinde alınması gerektiğinin net bir ayrımını yapmak zordur.

Örneğin zamanı verimli kullanamama sorunun yaşayan bir kişi bir psikolog’a mı gitmeli? Yoksa bir psikiyatriste mi? Ya da bir yaşam koçuna mı?  Görünürde zamanı kötü kullanma sonucu günlük yaşam ritmi bozulmuş ve uyku problemleri ve sorumluluklarını yerine getirememe durumunu oluşturuyorsa buna tedavi edilmesi gereken bir hastalık gözüyle bakılacaktır.

Psikolog bilişsel terapi, psikiyatrist antidepresan, koç da farkındalık çalışmaları yapacaktır hipnotik koçluk ise bu durumun kişilik ve alışkanlıklardan oluşan sebepleri tesbit edip buna karış yapıması gereken davranış değişiklikleri ortaya çıkartarak bu kararların telkin ve bilinçaltı kodlama teknikleriyle danışana entegre edecektir.

 

Hangi Durumlarda Hipnotik Koçluktan Yararlanılabilir?

Koçları terapistlerden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak terapist kişinin geçmişiyle koç ise geleceği ile ilgilenir diye altını çizerek belirtilir. Halbuki geçmişinden bağımsız bir gelecek olmayacağına göre geleceği inşa etmek için önce geçmişin hasarlarının temizlenmesi ve hedefler doğrultusundan algıların yeniden çerçevelenerek geleceğe entegre edilmesi gerekir ki bunun için terapistlik hizmeti de koçluk da yetersiz kalabilir. İşte tam bu noktada “Hipnotik koçluk” kişiye cazip gelen bir sistem önerir.

Mesela kişinin ihtiyacından fazla kiloları olduğu ve bunu vermek istediğini kabul edelim. İlk akla gelen bir diyetisyene gitmek ve beslenme formülleri almak. Halbuki formül çok basittir yakabileceğinden daha fazla kalori alma ve fazlalıkları verebilmek için mevcut yeme alışkanlıklarını değiştir. İçgüdüsel yeme arzusunu yenmeden yapılan hiç bir diyet hedeflenen sonucu kalıcı yapmaz. Yani verilen kilolar tekrar alınmaya mahkumdur.

Hipnotik koçlukta kişinin ne yapması ve neleri yapmaması gerektiğinin listesinde mütabık olunur ve kişinin bilinçaltına bu davranışları alışkanlık haline getirecek komutlar telkin ve bir takıp bilinçaltı psikoteknik yöntemlerle entegre edilir. Böylece kişi içgüdüsel olarak daha fazla su içmek, iştahın azalması ve daha fazla hareket etme arzusu oluşur ve kilo vermesi için yapması gerekenler eziyet olmaktan çıkar.

 

Hipnotik Koçluk Kaç Seans Sürer ve Ne Kadar Zamanda Sonuç Alırım?

6-8 Seanslık bir çalışma yeterli olur ancak yaşam kalitesini arttıracak farkındalıklar çoğaldıkça bu tekniğin başka sorunların giderilmesi için kullanma arzusu doğabilir. Haftada 1 veya 2 seans ile 1 veya 2 aylık süre içinde memnun olunabilecek bir sonuç alınabilir. Kişi değişme arzusu ve gelişime ne kadar açıksa o kadar verim alınabileceğini söyleyebiliriz.

Hangi İllerde Hizmet Alabilirim Yaş Sınırı veya Başka Bir Şartı Var Mı?

Ankara, İstanbul, Adana, Antalya illerinde bu hizmeti alabilirsiniz. 18 yaşın altında kalanlar velilerinin iznini alarak bu hizmetten yararlanabilirler. Psikiyatrik tedavi görenlerin önce bir öndeğerlendirmeden geçmesi isteriz.

http://www.adilmavis.com/


Mersin Haber Ajans
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Copyright © 2019 Mersin Haber Ajans MHA Gazetesi Tüm hakları saklıdır.