"Ailelerden yeniden tutuklama talepleri"
Ailelerden Pervin Aksoy İpekçioğlu, Gazi Üniversitesi’nin raporundaki çelişkiler nedeniyle 9 Eylül Üniversitesi’nden yeni bir rapor istendiğini hatırlatarak, adli kontrol şartıyla tahliye edilen Halil Bağcı ve Efe Bozkurt’un tekrar tutuklanmasını talep etti.
Hülya Fırat Kılıç, 6 Şubat’tan sonra Adıyaman’a 16 ay sonra gelebildiğini belirterek, Ahmet Bozkurt’a "Siz İsias’ın kolonlarını kestiniz ama adaletin kolonlarını katledemeyeceksiniz. Siz katilsiniz, bunu yüzünüze vurmaya geldim. Şikâyetçiyim sanıklardan..." dedi.
Tur rehberlerinin ailelerinden Mustafa Dursun ise, "Adalet istiyoruz." diyerek, Adıyaman’a geldiklerinde yıkılmış bir otel görmeyi beklerken enkaz dahi olmadığını söyledi.
"Avukatlardan tutuklama talepleri"
Ailelerin avukatları da söz alarak, adli kontrolde olan Halil Bağcı ve Efe Bozkurt’un tekrar tutuklanmasını talep etti. Avukatlar, Halil Bağcı için kök rapora ek rapor eklendiğini ve ciddi tespitler olduğunu belirtti. Efe Bozkurt’un yetkili olmadığı söylemlerinin kendileri için hiçbir itibarı kalmadığını ifade eden avukatlar, dava için birleşecek dosya olduğunu belirtti.
Sanıkların, bina ruhsatları konusunda "Gidip belediyeye sorun" dediklerini, artık belediye personelini sorgulama imkanı doğduğunu söyleyen avukatlar, Gazi Üniversitesi raporuna dayanan Halil Bağcı ve Efe Bozkurt’un tahliyesi konusunda yeniden değerlendirme istedi. Ayrıca, zararın doğduğu tarihte Efe Bozkurt’un Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu ve sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.
Mehmet Göncüoğlu adına yapılmış bir statik hesap yokken, neden evrakta adı olduğunu soran avukatlar, binaya İskan Dairesi’nin verdiği izinlerin sorgulamasının dikkatlice yapılmasını istedi. Denetim zafiyeti nedeniyle belediye görevlilerinin bilinçli taksirle suçlanması gerektiğini ifade eden avukatlar, davanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak tedbirlerin alınmasını talep etti.
"Sanıkların savunmaları"
Daha sonra sanıklar ve avukatları dinlenmeye başlandı. İlk olarak Ahmet Bozkurt dinlendi. İsias Otel davasında tutuklu yargılanan otel sahibi Ahmet Bozkurt’un küçük oğlu Efe Bozkurt ve inşaat mühendisi Halil Bağcı, Ankara Gazi Üniversitesi’nin bilirkişi raporunda "tali kusurlu" gösterilmeleri sebebiyle 29 Mart Cuma günü tahliye edilmişti.
Duruşma süreci, ailelerin adalet talepleri ve sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.
 

Kaynak : PHA