Mersin Sondakika

Rio'da tarih yazan engellilerin başarısı gözardı edildi


Bu makale 2016-09-26 14:28:40 eklenmiş
Ramazan ŞANIVAR
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

Brezilya'nın Rio De Janeiro Kenti'nde gerçekleştirilen Yaz Oyunları'nda sağlıklı sporcular 21 branşta 28'i devşirme toplam 103 sporcu ile 8 madalya kazanırken, aynı ülkede 79 sporcu ile paralimpik oyunlarına katılan engelli sporcular, 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz ile toplam 9 madalya kazanarak daha anlamlı ve başarılı grafik çizdiler.

Özellikle içinde zil bulunan topla oynanan “KADINLAR GOLBOL” da turnuvanın en güçlü rakibi olan Çin'i 4-1 yenerek Türk Spor Tarihine isimlerini altın harflerle yazdıran Kadın GOLBOL Milli sporcuları ilk kez “Takım sporlarında” olimpiyat şampiyonluğunu elde etti.

Masa tenisinde Abdullah Öztürk, halterde dünya rekoru kıran Nazmiye Muratlı altın madalya kazanırken, masa tenisinde gümüş kazanan Kübra Korkut, bronz madalya kazanan judocular Ecem Taşkın ile Mesme Taşbağ, atletizmde Semih Deniz, atıcılıkta Ayşegül Pehlivan ve takım halinde olimpiyat üçüncüsü olan erkek masa tenisi milli takımı hem de devşirme sporcusu olmadan bayrağımızı göndere çektirerek İstiklal Marşı'mızı okunmasını sağladılar.

Olimpiyat şampiyonu olan GOLBOL Kadın Milli Takımı ile GOLBOL'un dünya genelinde gelişiminden söz etmek istiyorum.

Öncelikle GOLBOL; 1946 yılında Alman Sett Renidle ile Avusturyalı Hanz Lorenzen tarafından savaşta gözlerini kaybeden gazilerin boş zamanlarını spor yaparak geçirmeleri ve rehabilitasyonlarına destek olmak için oynanmaya başlandı. GOLBOL, ilk olarak 1976 yılında Montreal Paralimpik Oyunları'nda resmi olarak oynanmaya başlandı. İlk dünya şampiyonası ise 1978 yılında Avusturya'da gerçekleştirildi. GOLBOL'da en önemli başarıya sahip ülkeler Çin, Rusya, Brezilya, ABD, Ukrayna şimdilerde ise Türkiye oldu.

Ülkemizde yeni sayılan 8-10 yıl gibi kısa zamanda Avrupa ve dünya şampiyonalarında alınan dereceler olimpiyatlarda altın kazanılacağının habercisi oldu. Antrenör Ali Tekçe ile yardımcısı Ayşegül Varlı'nın gözetiminde takım halinde altın madalya kazanan Sümeyya Özcan, Sevda Altınoluk, Sevda Yıldız, Neşe Mercan, Gülşah Düzgün ve Buket Atalay'ın tarihi başarısı daha çok konuşulacak gibi. Rio Paralimpik Oyunları'nda GOLBOL'da rakip kalelere 21 gol atmayı başaran Sevda Altınoluk ise tunuvanın gol kralı olmayı başardı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, müsabakaları izleyerek sporcuları kutladı ve engelli federasyonlara daha çok katkı sağlayacağının sözünü verdi. Olimpiyat şampiyonu kadın GOLBOL oyuncularının her biri ödül yönetmenliğine göre 300'er bin TL para alacak. Ayrıca ömür boyu “Devlet Sporcusu” unvanına sahip olacaklar.

Gerçeği söylemek gerekirse, engelli sporcuları tüm yetkililer yıllarca ihmal etti ve onları ciddiye almadılar. Futboldan başka spor tanımayan medya mensupları da anlamlı başarıyı gözardı etti. Sponsor kuruluşlar, hayırseverler ve iş dünyasının katkılarıyla bu denli önemli başarı sağlandığına inanıyorum. Burada görülmeyen ve pek öne çıkmayı sevmeyen ikimizinde konuşmacı olduğu bir panelde tanıştığımız bir dostan da söz etmek istiyorum. Bu kahramanın adı Yavuz Kocaömer'dir.

Bundan 20-25 yıl kadar önce Almanya'da banka ve vakıf aracılığıyla sponsor kuruluşun yardımıyla tekerlekli sandalye basketbol oynayanları hastane sandelyelerinden kurtaran ve engellilerin ödül yönetmenliğindeki mağduriyetlerinin düzeltilmesi için büyük mücadeleler veren, engelli bir kardeşi bulunan, gazetede “Çengelli İğne”köşesinde engellilerin sorunlarını gündeme taşıyan, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Derneği Başkanı Yavuz Kocaömer'in olimpiyatlarda kazanılan madalyalarda büyük payının bulunduğuna inanıyorum. Dileğimiz, ana sponsor TURKCELL Genel Müdürü Kaan Terzioğlu gibi diğer hayırsever kuruluşların bu özel ve altın çocuklara daha fazla sahip çıkmasıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

En çok okunanlar

Copyright © 2019 Mersin Haber Ajans MHA Gazetesi Tüm hakları saklıdır.